Be Well Dental Clinic erbjuder medlemmar och patienter en personlig, säker och vänlig miljö med den senaste tekniken. Vi har kombinerat europeisk erfarenhet med kompetensen hos våra thailändska tandläkare för att ge dig högsta kvalitet på tandvård.

Våra tandläkare erbjuder en rad tandvårdstjänster som ska utföras på vår klinik. Oavsett om det är för ditt barns första tandläkarbesök, en årlig kontroll, eller om du behöver mer komplicerad tandvård så har vi teamet som kan hjälpa dig.

Vi är bekvämt belägna på andra våningen i Be Well Medical Center vid BelVida Estates, före detta BelVida Estates, före detta BelVida Estates, före detta Banyan Residences Villas Residences Villas Residences Villas Resort. Öppet måndag till lördag.

För kontakt med Tandvårdskliniken, vänligen kontakta oss på dental@bewell.co.th

Våra tjänster

  • Fyllningar och utdrag
  • Tandblekning
  • Rengöring: Skalning & Polering
  • Oralkirurgi
  • Dental Pediatric
  • Tandimplantat och restaurering
  • Rotbehandling
  • Kronor och broar
  • Hel- och partiella proteser
  • Faner Keramik

För högspecialiserade behandlingar, som kräver en akademisk miljö, samarbetar Be Well med tandläkarfakulteten vid Srinakarinwirot University (“SWU”).

SWU kommer att ge (distans)rådgivning till våra tandläkare och kommer att behandla patienter som kommer att behöva högspecialiserad vård (t.ex. större munkirurgi, komplex tandreglering, oral cancerbehandling, etc.) på fakultetssjukhuset i Bangkok.

En titt in i Be Well Dental Clinic

Vårt tandläkarteam

Bild
Dr. Petch tog sin examen från fakulteten för odontologi vid Srinakharinwirot University i Bangkok. Efter sin examen fick hon erfarenhet av allmän tandvård och praktiserade på privata kliniker i Huahin. Dessutom tjänstgjorde hon på Tannarat Hospital i Pranburi.
Bild
Dr. Beer tog examen från Chiang Mai University som doktor i tandkirurgi (DDS). Sedan 2014 har hon haft befattningen som tandläkare vid Cha-Am Hospital.
Tandläkarassistent
Bild
Tandläkarassistent
Bild

Vår rådgivande tandvårdskommitté.

Ledamot i tandvårdskommittén
Bild
Dr. Thomas är en pensionerad tysk tandläkare, utexaminerad från Eberhard Karls University. Han ägde en tandläkarmottagning i Göppingen fram till 2022. Han bor nu i Hua Hin.
Ledamot i tandvårdskommittén
Bild
Dr Claus studerade medicin och tandvård vid universiteten i Marburg, Köln och Freiburg. Efter att först ha arbetat som käkkirurg praktiserade han senare allmän tandvård på sina egna tandvårdscentra i Tyskland och Schweiz med inriktning på implantologi. Dr Claus är bosatt i Hua Hin och Tyskland.
TandvårdsavgifterStandardpris (THB)Medlemspris (THB)
Kontroll, Behandlingsplan och Konsultation300250
Rengöring och polering880-1,650800-1,500
Tandfärgad fyllning880-3,520800-3,200
Rotkanal9,000-13,0008,000-12,000
Tandblekning5,5005,000
Tandutdragning880-1,500800-1,350
Borttagning av mjukvävnadspåverkan2,200-2,7502,000-2,500
Avlägsnande av partiell/fullständig benpåverkan3,2003,000
Helmånadsrengöring och fluorid (under 9 år)770700
Helmånadsprotes11,000+10,000+
Krona (Porslin Fused Metal)13,500+12,000+
Krona (keramik)16,50015,000
Keramisk faner12,200+11,000+
Implantera49,500+57,500+45,000-55,000+
RöntgenavgifterStandardMedlem
X-Ray panoramafilm880 THB800 THB
Röntgen Interoral220 THB200 THB

Observera att vår avbokningsregler gäller för dessa möten. (för detaljer se här)